Dyskografia
Kolędy Europejskiej Christianitas

opis
Christianitas to określenie Europy średniowiecznej, w której wszyscy mieszkańcy wyznają podobne idee, poglądy. W każdym państwie jest ten sam system feudalny, a wszystko opiera się na chrześcijaństwie. To tworzy pewną jedność tej Europy. To jest taka może pierwsza „Unia Europejska”, gdzie pomimo różnych narodów, różnych dynastii, istniał wolny przepływ myśli, twórczości i różnych idei. To jest punkt wyjścia do naszych kolęd – tłumaczy Mariusz Perkowski.
Na płycie znajduje się 21 utworów. – Materiał możemy podzielić na dwie części. W pierwszej prezentowane są utwory, które miały zastosowanie liturgiczne, w drugiej znajdują się pieśni, kolędy. Układ ten zaczerpnięty jest z mszału przeznaczonego na Boże Narodzenie – mówi kierownik artystyczny projektu. – Dla osób, które chciałyby mimo całego natłoku jarmarcznego przeżyć święta w formie duchowej, religijnej, punktem wyjścia jest właśnie liturgia i wspomnienie liturgiczne, bez którego nie byłoby przecież całej tej pozostałej otoczki. To utwory, które od wieków budowały duchowość katolików – dodaje Mariusz Perkowski.
Utwory na płycie wykonywane są po łacinie, w języku staropolskim, a nawet angielskim. – Ten język staropolski można potraktować też jako pewnego rodzaju wyzwanie, że oto mamy do czynienia z czymś co było dawno temu, co wykonywali nasi przodkowie. Możemy zastanawiać się, co oni mieli na myśli, co te poszczególne słowa znaczą – opowiada prezes Fundacji Pro Anima. – Do płyty załączyliśmy teksty pieśni, żeby można było, nawet w rodzinnym gronie, wykonywać te kolędy. Melodie są proste, ale bardzo ciekawe – dodaje.
Mariusz Perkowski – baryton
Paweł Cichoński – tenor
Piotr Gołowczyc – tenor
Krzysztof Frejtag – tenor
Marcin Szaciłowski – baryton
Łukasz Olechno – baryton
Wojciech Bronakowski – bas
Adam Bańkowski – bas
Karol Komenda – bas
Maciej Falkiewicz – bas
Gościnnie:
Emilia Perkowska – sopran
Melania Klinger – sopran
Bożena Bojaryn-Przybyła – sopran